زمان مطالعه: 5 دقیقه

جک عراقی چیست؟ یا جک سقفی عراقی چیست؟

جک عراقی چیست؟

جک عراقی یک ابزار مقاوم و کاربردی است که در زمان بتن ریزی سقف مانند یک تکیه گاه عمل می‌کند. یکی از مهم‌ترین اصول ساخت و ساز در قالب بندی استفاده از نگهدارنده‌های مرغوب در پیاده سازی ساخت و سازهای بتنی است این نگهدارنده‌ها قادر هستند وزن سقف را تحمل کنند. یکی از این نگهدارنده ها که کاربردهای زیادی دارد جک عراقی است. این محصول دارای سه بخش نر،مادگی و رزوه است که به دو شکل سبک و سنگین تولید شده و در ساخت آن‌ها ورق‌های مرغوب بکار برده می شود. این نگهدارنده در مقابل فشار بسیار مقاوم و کاربردی است. جک عراقی در بسیاری از ساخت وساز‌های بتنی از جمله سقف کامپوزیت، سقف بتنی دال و تیر، سقف تیرچه کرومیت و سقف طاق ضربی کاربرد دارد.

 

جک عراقی طراحی خاص و بی نظیری دارد. به طوری که در برابر فشارهای ناشی از بتن ریزی سقف بسیار مقاوم است و با نام‌های جک U شکل و صادراتی در بازار معروفه هستند. این ابزار مقاوم از لوله‌هایی بلند تشکیل شده ‌است و ارتفاع آن را می‌توان تغییر داد. برای جلوگیری از خراب شدن سقف در اثر فشار بتن ریزی زیر میله‌های بتن ریزی، جک عراقی قرار می‌گیرد. این محصول در افغانستان، تاجیکستان و عراق بسیار پرکاربرد است، به همین دلیل به آن جک عراقی گفته می‌شود.

 

برای اطلاع از آخرین قیمت جک سقفی با  شرکت فیدار فلز در تماس باشید.

یکی از خصوصیات جک عراقی این است که قابلیت استفاده در ارتفاع‌های مختلف را دارد. این ابزار مقاوم به گونه‌ای طراحی شده‌است که ارتفاع آن قابل تغییر می‌باشد. لازم به ذکر است که ویژگی قابلیت تنظیم ارتفاع در محصول نامبرده محدودیت‌هایی نیز دارد. برای نمونه میزان تغییر ارتفاع تابع مقدار پیچ‌خوردگی و رزوه به وجود آمده روی جک است.بیشتر بخوانید: جک سقفی فلزی با جک سقفی چوبی چه تفاوتی با هم دارند؟ + مزایا و معایب آن ها

اجزای جک عراقی

دو لوله داخلی و یک لوله خارجی با قطرهای ۵ و ۶ سانتی متر از اجزای تشکیل دهنده جک عراقی می‌باشند. به لوله داخلی نری و و لوله خارجی نیز مادگی گفته می‌شود. سوراخ‌های موجود روی نری به پیچ و مهره‌هایی که روی مادگی وجود دارند، متصل می‌شوند. این نر و مادگی به لوله کوچک دیگری متصل می‌شوند که به آن رزوه می‌گویند. رزوه تغییر ارتفاع را برای جک ممکن می‌سازد. رزوه در واقع لوله‌ای است که بلندی آن به اندازه ۱۷ تا ۲۰ سانتی متر بوده و قطر آن ۶ سانتی متری است. همچنین میزان ضخامت آن نیز ۳ میلی متر می باشد.

لوله‌ی U شکل که روی نری قرار دارد، مهم‌ترین بخش جک عراقی را تشکیل می‌دهد و نقش آن نگه داشتن تیرک می‌باشد. در ساخت این جک‌ها تراز بودن لوله‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر این نکته در تولید جک‌ها رعایت نشود در زمان بتن ریزی باعث می‌شود تراز شدن سقف محقق نشود. همچنین کج یا خم شدن سقف را به دنبال خواهد داشت. این جک‌ها در ارتفاع‌های مختلف وزن‌های مختلفی دارند. برای نمونه در ارتفاع ۳ متری وزن این جک‌ها ۵.۱۱ کیلوگرم می‌باشد و در ارتفاع ۵.۳ متری سنگینی این جک به ۵.۱۳ کیلو گرم می‌رسد و همچنین در ارتفاع ۴ متری با وزن ۵.۱۵ کیلوگرم ساخته می‌شود. ارتفاع و نوع سقف، نوع جکی که مورد استفاده قرار می‌گیرد را تعیین می‌کند، ولی جک‌های ۶ و ۴ متری بیشترین کاربرد را دارند.

نحوه استفاده از جک عراقی

برای استفاده از جک عراقی باید نکاتی مورد توجه قرار بگیرند. مهم‌ترین نکته، اندازه‌گیری و محاسبه دقیق فشار بتن است که این موضوع مشخص می‌کند به ازای هر چند متر مکعب وجود یک جک لازم است.  استفاده از کمر کش سطح ایمنی کار را افزایش می‌دهد.  فاصله بین جک‌ها را می‌توانید به ۸۰ سانتی متر برسانید تا اطمینان بیشتری داشته باشید.

نکته دیگر محل قرارگیری جک می‌باشد. اگر جک در طبقه‌ای غیر از طبقه هم کف وجود داشته باشد، باید سقف آن طبقه بسیار مقاوم باشد و بتن ریزی آن طبقه به صورت اصولی انجام شود. در غیر این صورت سقف طبقه زیرین خمیده می‌شود. اگر جک عراقی روی طبقه هم کف باشد، باید میزان سستی خاک به دقت محاسبه شود و اگر نیاز باشد خاکریزی متراکمی انجام شود. فرو رفتن جک در خاک یا سقف طبقه زیرین مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

 

ویژگی جک عراقی چیست؟

  • وزن سبک
  • قیمت مناسب
  • رزوه بزرگ‌تر
  • استحکام و مقاوم زیاد
  • نصب و اجرای آسان
  • قابلیت استفاده در ساخت و سازهای مختلف
  • سهولت در جا به جایی
  • قابلیت استفاده در موارد متعدد

مزایا جک عراقی چیست؟

جک عراقی در مقابل فشار بسیار مقاوم است و قدرت تحمل ۱.۵ تن و حتی بیشتر را نیز دارد. این ابزار مقاوم در مقایسه با جک‌های دیگر قیمت مناسب‌تری دارد و از دیگر امتیازات این محصول به سهولت در استفاده و جا به جایی آسان آن می‌توان اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید: جک سقفی چیست و چه کاربردی دارد؟

بیشتر بخوانید:سقف وافل چیست و چگونه با استفاده از قالب بتن ساخته می‌شود

انواع جک عراقی

زمان خرید جک عراقی، ملاک‌های گوناگونی را در نظر دارید که ابعاد و اندازه جک، نوع ساخت و طراحی آن از جمله این ملاک‌ها می‌باشد. ارتفاع سقف شما تعیین کننده اندازه جک می‌باشد و بر اساس اندازه، جک‌های ۴ متری و ۶ متری کاربرد بیشتری دارند. بر اساس طراحی نیز جک‌های عراقی به دو نوع U وT   تقسیم می‌شوند. به طور کلی نقش جک T شکل نگه داشتن یک یا چند تیرچه سقفی در یک زمان می‌باشد. اما برای نگه داشتن یک تیرچه از جک شکل U استفاده می‌شود‌.

در هنگام خرید جک عراقی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای خرید جک عراقی باید به یک سری نکات توجه کنید؛ زیرا این ابزار باید بتواند سنگینی سقف را تحمل کند. مواردی که باید در زمان خرید مد نظر قرار دهید، رزوه مقاوم، ساختار جک، قطر ورق و ماده اولیه است. علاوه بر این رزوه‌ها باید از نظر کیفی مرغوب باشند؛ زیرا تنظیم کردن ارتفاع جک و سفت کردن آن‌ها نقش مهمی دارد.

چه عواملی در قیمت جک عراقی موثر هستند؟

یکی از عواملی که بر قیمت جک عراقی موثر می‌باشد، نوع طراحی این ابزار است. همچنین کیفیت ورق‌های به کار رفته در ساختار جک نیز در قیمت این ابزار تاثیر دارد. عامل دیگر اندازه جک می‌باشد جک‌های بزرگ‌تر قیمت بیشتری هم دارند.

سخن پایانی

جک عراقی زیر تیرچه‌ای که بیشترین فشار را تحمل می‌کند، قرار می‌گیرد؛ بنابراین باید بسیار مقاوم باشد. اجزای این وسیله از یکدیگر جدا می‌شوند، به همین علت جا به جا کردن آن‌ به‌ آسانی صورت می گیرد. به علاوه اجرا و نصب آن روندی ساده و آسان دارد.

برای اطلاع از آخرین قیمت جک سقفی و جک سقفی عراقی و خرید آن با شرکت فیدار فلز سهند در تماس باشید.

بیشتر بخوانید:بررسی ۸ معایب قالب چوبی بتن در ساخت و ساز

 

خدمات شرکت فیدار فلز سهند را بیشتر بشناسید

شرکت فیدار فلز سهند تولید کننده انواع متنوع از جک‌ سقفی و انواع قالب بتن در ایران است.برای خرید جک سقفی ،قیمت جک سقفی ،جک ساختمانی ،جک سقفی قیمت ،جک آرماتوربندی،جک عراقی ، جک فلزی ،جک سقفی بتن ،جک سقفی فیدار فلز ، قیمت جک ساختمانی، قالب بتن فلزی قیمت ،قالب بتن پلاستکی،قالب بتن دست دوم،اجاره قالب بتن،انواع قالب بتن،با مشاوران فروش شرکت فیدار فلز سهند در تماس باشید.

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *