مقالات آموزشی

بررسی ۸ معایب قالب چوبی بتن در ساخت و ساز

8 معایب قالب چوبی بتن چیست؟

بررسی ۸ معایب قالب چوبی بتن در ساخت و ساز

 

معایب قالب چوبی بتن |فیدار فلز سهند

در صنعت ساختمان سازی استفاده از بتن در ساخت سازه ها بسیار رایج شده است. شکل و فرم دادن به بتن با استفاده از انواع قالب ها انجام می شود.

امروزه قالب های مختلف فلزی، پلیمری، چوبی و … برای شکل دهی منظم و استحکام بخشیدن به بتن مورد استفاده قرار می گیرد. قالب چوبی از قدیمی ترین نمونه های قالب بتن است که از دیر باز مورد استفاده قرار می گرفته است. در گذشته قالب چوبی بتن با توجه به قیمت مناسب چوب و وجود درختان بومی در هر منطقه بسیار پر طرفدار بود، اما در حال حاضر با توجه به تولید انواع دیگر قالب بتن و معایب قالب های چوبی کم تر این نوع قالب مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی معایب قالب چوبی بتن و دلیل استفاده کمتر از این نمونه قالب بپردازیم.

قالب چوبی بتن چیست؟

قالب الواری و چوبی بتن از محبوب ترین و رایج ترین قالب های به کار رفته در ساختمان سازی در گذشته بوده که در پروژه های کوچک و شخصی ساز به وفور مورد استفاده قرار می گرفت.

برای تامین نیاز چوب مورد استفاده در قالب بندی های چوبی، علاوه بر درختان موجود در ایران، معمولاً از کشورهایی مانند روسیه یا فنلاند نیز چوب وارد می شود.

البته چوب روسی به دلیل کیفیت بهتر بیشترین کاربرد در قالب بندی چوبی را دارد. تخته به کار رفته در قالب چوبی از جنس درختان سوزنی برگ مانند کاج و سرو و سرخدار و …

و  همچنین درختان پهن برگ مانند بلوط و صنوبر و راش و افرا و چنار و … است. برای تهیه تخته های قالب بندی چوبی، استفاده از چوب درختان سوزنی برگ به دلیل دارا بودن مقاومت بیشتر در برابر رطوبت در مقایسه با چوب درختان پهن برگ رایج تر و بهتر است. در دهه های گذشته شاهد استفاده از قالب بندی های چوبی برای دیوار، ستون، سقف و فونداسیون و … بودیم اما در سالیان اخیر به دلیل مزایای قالب های فلزی و ماندگاری آن ها شاهد استفاده بیشتر از قالب بندی فلزی هستیم.

حتما بخوانید:  راهنمای کامل قالب لوله بتنی: مزایا، معایب و راهکارهای بهبود کارایی در صنعت ساخت و ساز

معایب قالب چوبی بتن چیست؟

علیرغم رایج بودن استفاده از چوب از دیر باز در قالب بندی قسمت های مختلف ساختمان، اما با پیشرفت تکنولوژی و تولید نمونه های مختلف قالب های بتنی کم کم قالب بندی چوبی جای خود را به انواع دیگر قالب بندی بخصوص قالب بندی فلزی داد. چرا که علاوه بر مزیت های بسیار سایر قالب بندی ها متاسفانه قالب های چوبی معایبی دارند که در زیر به آن ها اشاره می نماییم.

 • مقاومت پایین قالب چوبی در برابر رطوبت یکی از معایب این قالب است که به مرور زمان باعث پوسیدگی آن می شود.
 • علیرغم مناسب تر بودن قیمت قالب چوبی بتن در مقایسه با انواع دیگر قالب بتن اما طول عمر کم تر آن و قابل استفاده مجدد بودن برای تعداد پروژه کم باعث می شود که پس از آن نیاز به تعویض داشته باشد. بنابراین در نتیجه در دراز مدت صرفه اقتصادی نداشته باشد.
 • در صورتی که تخته الوارهای به کار رفته در قالب بندی خشک باشند، سبب جذب رطوبت از بتن مرطوب می شود که همین امر ضعیف شدن بتن را در پی دارد.
 • استفاده از قالب چوبی برای پروژه های بزرگ هم نیاز به نیروی انسانی بیشتر و هم صرف زمان بیشتری دارد.
 • برای جلوگیری از مخدوش شدن و ضربه دیدن لبه قالب های چوبی نیاز به دقت زیاد در هنگام بتن ریزی است که همین مساله باعث اتلاف زمان می شود.
 • در برخی موارد به دلیل ضربه دیدن قسمت های مختلف الوار ممکن است نتیجه حاصل از بتن ریزی به خوبی کیفیت دیگر قالب ها نباشد.
 • قالب های چوبی قادر به تحمل وزن زیاد بتن نیستند و در صورت وجود پوسیدگی یا ضرب دیدگی ممکن است حتی باعث شکستن تخته و ریزش بتن شود.
 • یکی از مهم ترین معایب قالب های چوبی، نیاز به قطع درختان برای تولید و ساخت این الوار است.

[WD_Button id=2335]

حوادث ناگوار قطع درختان جهت ساخت قالب های چوبی

از قطع درختان به عنوان یک فاجعه زیست محیطی یاد می شود چرا که این کار باعث بروز حوادث ناگواری می شود که عبارتند از:

 • درختان ذخیره کننده مقادیر زیادی کربن در درون خود هستند که قطع آن ها سبب آزاد شدن کربن موجود در جو شده و همین امرسبب افزایش و تشدید میزان گرمایش جهانی می شود.
 • درختان و جنگل ها به عنوان مامن و پناهگاه بسیاری از موجودات مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین حذف آن ها سبب بدون سر پناه شدن موجودات و در نتیجه نابودی تدریجی آن ها می گردد.
 • حذف و قطع درختان به تدریج سبب جنگل زدایی می شود که متاسفانه در پی آن بسیاری از گونه های ارزشمند و حتی نادر درختان نیز به منظور تهیه الوار از بین می رود.
 • تحقیقات نشان داده حذف یک درخت می تواند باعث آسیب به حدود ۱۰ الی ۲۰ درخت مجاور گردد و در دراز مدت باعث خشک شدن آن ها و در نتیجه افزایش احتمال آتش سوزی در فصول گرم گردد.
 • درختان در بسیاری از موارد در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و طغیان رودخانه ها و … مانند یک سد عمل کرده اند. بنابراین قطع درختان می تواند یک تهدید جدی برای آن منطقه به حساب آید.
 • برای خشک نمودن و آماده سازی و برش این الوارها نیاز به صرف انرژی زیادی است که همین امر سبب هدر رفت انرژی برای یک کاربرد نامناسب می شود.
حتما بخوانید:  قالب مدولار چیست + ۱۲ مزایای قالب مدولار

بیشتر بخوانید: جک سقفی فلزی با جک سقفی چوبی چه تفاوتی با هم دارند؟ + مزایا و معایب آن ها

حوادث ناگوار قطع درختان جهت ساخت قالب های چوبی|معایب قالب چوبی بتن |فیدار فلز سهند|

در انتخاب قالب بتن چه مواردی را مد نظر قرار دهیم؟

با توجه به این که حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد هزینه پروژه صرف قالب بندی می شود. بنابراین لزوم به کار گیری قالب مناسب برای پروژه بسیار حائز اهمیت است. یک انتخاب نادرست علاوه بر عدم حصول نتیجه مناسب باعث افزایش هزینه و صرف زمان زیاد می گردد. برای انتخاب یک قالب بتن و قیمت قالب بتن و خرید قالب بتن مناسب باید نکات زیر را رعایت کرد.

 • قالب انتخابی باید متناسب با نیاز پروژه و دارای کیفیت خوب باشد.
 • دارای طول عمر و ماندگاری بالا باشد، به گونه ای که قابلیت استفاده مجدد برای پروژه های مختلف را داشته باشد.
 • سهولت ذخیره سازی قالب از دیگر مواردی است که باید به آن توجه شود.
 • حمل و جابجایی و انتقال آن به محل پروژه به راحتی امکان پذیر باشد. همچنین برچیدن آن ها به سهولت انجام پذیرد.
 • باعث کاهش هزینه نیروی انسانی و صرفه جویی در وقت گردد.
 • به منظور دستیابی به نتیجه مطلوب دارای پرداخت سطح خوب و مناسب باشد.
 • از نظر ایمنی در جایگاه مطلوبی باشد تا برای سازه بتنی و همچنین کارگران ایجاد خطر نکنند.
 • از نظر قیمت مقرون به صرفه باشد و در حقیقت انتخاب آن توجیه اقتصادی داشته باشد.
 • دارای استحکام بالایی باشد به گونه ای که قادر به تحمل وزن همه بار های زنده و مرده باشد.
 • اتصالات قالب به گونه ای باشد که از هر گونه نشتی جلوگیری نماید.
حتما بخوانید:  قالب بندی فلزی فونداسیون به چه معناست؟

[WD_Button id=2335]

چرا قالب های فلزی در مقایسه با قالب های چوبی انتخاب بهتری هستند؟

در سالیان اخیر استفاده از قالب های فلزی بسیار رایج شده و دیگر کم تر پروژه ای را می توان یافت که در آن از قالب چوبی بتن استفاده شود. یک مقایسه کوچک بین قالب چوبی و قالب فلزی دلیل پرطرفدار بودن قالب فلزی را کاملا روشن می نماید.

 • قالب های چوبی ماندگاری زیادی ندارند و با توجه به پوسیدگی و ضرب دیدن و تغییر شکل برای تعداد پروژه محدود قابل استفاده هستند این در حالی است که قالب های فلزی دارای طول عمر زیادی هستند و می توان از آن ها برای پروژه های زیادی استفاده کرد.
 • نحوه قالب بندی چوبی به گونه ای است که نمی توان از آن برای همه قسمت های ساختمان استفاده کرد. در حالی که قالب های فلزی را می توان حتی برای سازه های منحنی و دایره ای مانند دودکش، ستون، تونل و … نیز به کار برد.
 • از نظر استحکام نیز قالب فلزی به مراتب مقاومت بالاتری در مقایسه با قالب چوبی دارد و قادر به تحمل وزن بیشتری است.
 • در هنگام بتن ریزی، سطح بتن حاصل از قالب فلزی بسیار یکنواخت تر و صاف تر از قالب چوبی است. چرا که سطح قالب چوبی پس از یکی دو بار استفاده، یکنواختی خود را از دست می دهد و ناصاف می گردد.
 • علیرغم هزینه بیشتر قالب فلزی اما با توجه به ماندگاری و دوام بالای آن باز هم در مقایسه با قالب های چوبی مقرون به صرفه تر هستند. چرا که قالب چوبی خیلی زود نیاز به تعویض پیدا می کند.

چرا قالب های فلزی در مقایسه با قالب های چوبی انتخاب بهتری هستند؟

بیشتر بخوانید: قالب فلزی بتن چیست؟ و در کجا استفاده می شود؟

جمع بندی

در این مقاله با بر شمردن معایب قالب چوبی و مقایسه آن با قالب فلزی سعی کردیم دلایل کمرنگ شدن نقش قالب های چوبی بتن در ساخت و ساز را به صورت کامل تشریح نماییم. قطعا هنوز هم پرسش هایی در زمینه های مختلف در ذهن شما مخاطبان نقش می بندد که برای یافتن پاسخ سوالات خود در زمینه فروش تجهیزات قالب بندی بتن، قیمت تجهیزات مختلف قالب بندی و نیز قیمت قالب بندی فونداسیون و سقف و … و همچنین آگاهی از قیمت تخته قالب بندی وموارد دیگر می توانید از نظرات کارشناسان ما در شرکت … بهره مند شوید.

سوالات متداول

 • از چوب کدام درختان در تهیه قالب های چوبی استفاده می شود؟

معمولا از چوب‌های دارای کیفیت بالا مانند چوب‌ درختان بلوط، راش، کاج و سرو و صنوبر برای تهیه الوار قالب بندی استفاده می شود.

 • قالب فلزی یا قالب چوبی، کدامیک انتخاب بهتری است؟

قالب فلزی بتن به دلیل استحکام بالا، ماندگاری، تحمل وزن زیاد، قابلیت استفاده مجدد و چند باره، مقاومت در برابر رطوبت و … قطعا در مقایسه با قالب چوبی انتخاب بهتری است.

2 نظر در “بررسی ۸ معایب قالب چوبی بتن در ساخت و ساز

 1. naznaian گفت:

  چه روش‌هایی می‌توان برای بهبود و رفع معایب قالب‌های چوبی بتن در صنعت ساخت و ساز ارائه داد؟

  1. چند راه برای بهبود و رفع معایب قالب‌های چوبی بتن وجود دارد، از جمله استفاده از قالب‌های پلاستیکی، بهره‌گیری از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند قالب‌های چندبار مصرف، استفاده از مواد مقاومتر و بهینه‌تر برای ساخت قالب، و بهبود فرآیندهای ساخت و استفاده از روش‌های نوین مانند چاپ سه‌بعدی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *